Sobota, 2017-11-18
Klaudyny, Romana

Projekt "Przedszkolne podróże do Krainy Przyrody"

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekt "Przedszkolne podróże do Krainy Przyrody"

Nasze przedszkole rozpoczęło realizację nowego projektu pt. „Przedszkolne podróże do Krainy Przyrody” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. W dniach 23-25.09.2016r. w Świeradowie Zdroju odbyło się pierwsze spotkanie projektowe, były to warsztaty metodyczne dla całej kadry Przedszkola nr 5 w Bolesławcu oraz dla kadry z zaprzyjaźnionego przedszkola z Jablonne  v Podjestedi w Czechach. Na warsztatach polskie i czeskie nauczycielki mogły zdobyć nowe umiejętności organizowania ciekawych zajęć przyrodniczych z wykorzystaniem zajęć plastycznych, muzycznych i ruchowych w pracy z dziećmi oraz przybliżających dzieciom środowisko przyrodnicze podczas zajęć w plenerze.

Spotkanie II - 07.10.2016r.
„Wszyscy wraz chrońmy las” -  spotkanie dzieci i nauczycieli z Polski i Czech  w Jablonne v Podjestedi

Zajęcia w terenie – wycieczka do lasu, nazywanie i obserwacja drzew oraz spotkanych mieszkańców lasu, spacer Aleją lipową wokół zamku Lamberk.

Spacer wokół stawu Markvart – poznanie roślin i zwierząt wodnych.
Wspaniałą zabawą było wykonanie  wspólnie makiet lasów  z różnorodnych materiałów przyrodniczych i plastycznych.
Dzieci malowały również farbami akrylowymi drewniane „Eko – cudaki”.

Spotkanie III - 27.03.2017r.
„Mały odkrywca eksperymentuje” -   spotkanie dzieci i nauczycieli   z Polski i Czech  w Jablonne v Podjestedi

Recytowaliśmy wiersz Jana Brzechwy  „Miś”  w obu językach i śpiewaliśmy piosenki ekologiczne, które towarzyszyły nam do końca projektu.
Wszystkie dzieci – polskie i czeskie -  wspólnie wykonały najdłuższy rysunek „ Wiosenna łąka”.
W ogrodzie przedszkolnym bawiliśmy się w eksperymentowanie – oglądaliśmy drobne rośliny i zwierzęta w powietrznym laboratorium i przez oko mikroskopu, dowiedzieliśmy się jak powstaje wulkan.

Spotkanie IV - 26.05.2017r.
„Zielone podróże” - wycieczka    do    Gospodarstwa Agroturystycznego     „Borówkowa Zagroda” w Borówkach

Ziołowa gawęda – edukacyjny spacer po ziołowym ogrodzie z zielarką, która opowiadała o ziołach i ich zastosowaniu w życiu codziennym.
Przeszliśmy ścieżką edukacyjną nazywaną Ścieżką Zmysłów lub bosą trasą.
Ziołowe zapachy – wszystkie dzieci wykonały swoje woreczki zapachowe na bazie lawendy, poznały zapachy wielu ziół (mięty, bazylii, dziurawca).

Spotkanie V – 07.06.2017r.
 „Eko – festiwal” - spotkanie dzieci i nauczycieli z Polski i Czech w Bolesławcu

Podsumowaniem projektu był Eko - Festiwal, na którym zobaczyliśmy prezentacje teatralne dotyczące świata przyrody, dzięki którym dzieci prezentowały swoje  umiejętności  muzyczne, taneczne, wokalne,  recytatorskie i teatralne.